2010

Official Program

Prize Winners

  • 1 5m Hooker Pro Fisherman 35,000 Eddie Bobongie
  • 2 $10,000 Cash 10,000 Shannon Curtis
  • 3 Diamonds 5000 Angelo Bruneira
  • 4 3 Day Houseboat Hire + Fuel 2500 Sam O’Neill
  • 5 Chart plotter/Fish finder/Radar 2500 Christine Twidale
  • 6 5 Day Trip on MV Trinity Bay 2300 Emma Jackson
  • 7 Generator 1500 Lional Selk
  • 8 Winch 1500 Margie Mangano
  • 9 Black Cobra Toolkit 1400 Carol Brook
  • 10Engel Fridge/Freezer 1300 David Stephens
  • 11 The Happy Gardener Package 1300 Simon Travers
  • 12 Engel Fridge/Freezer 1300 Darren Osborne
  • 13 Lifestyle Package 1300 Emily Reisler
  • 14 Engel Fridge/Freezer 1300 Danielle Neilson
  • 15 2 Return Flights & 2 Nights Accom 1000 Aleeca Roy
  • 16 Fisherman’s Package 1000 Steve Williams
  • 17 2 Return Flights & 2 Nights Accom 1000 Sandy Eldridge
  • 18 Laptop 1000 Chris Taylor
  • 19 TV 800 Darren Lee
  • 20 Big Boys Toys 800 Sandy Thompson
  • 21 Adenturers Package 700 Daniel Harrup
  • 22 Camp Set 700 Jo Polglase
  • 23 4 Burner BBQ With Hood 700 Daniels Emms
  • 24 Adventurers Package 700 Darryl Hill
  • 25 Outdoor Living Package 600 Mercy Borradaile
  • 26 Water Snake Electric Motor 600 Ian Tebay-Dent
  • 27 St Criox Rod 600 Tim Clark
  • 28 EPIRB & Safety Gear 600 Steve Butler
  • 29 Relaxation Package 600 Brenda Tata
  • 30 Water Snake Electric Motor 600 Paul Taare

2010 Competition Winners

Saturday – Juniors

1st Place

Runners up

Barra

Hayden Muller 2.660 Brody Hyytinen 2.655
Bream Harry Tass .750 Reegan Curtis .605
Grunter Marley Ahmat 1.980 Tom McCahon 1.970
Queenfish Brody Hyytinen 3.345 Leeroy Ahmat 1.610
Blue Salmon Aaron Singleton 3.305 Jasmin Sjoberg 1.855
King Salmon Chloe Sjoberg 2.775

Sunday – Juniors

Overall winners

1st Place

Runners up

Barra

Hayden Muller 2.660 Brody Hyytinen 2.655
Bream Renee Ball .885 Harry Tass .750
Grunter Marley Ahmat 1.980 Tom McCahon 1.970
Queen Brody Hyytinen 3.345 Toby Gordon 1.860
Blue Salmon Cooper Hansen 3.850 Aaron Singleton 3.305
King Salmon Jurrell Healy 3.525 Chloe Sjoberg 2.775

Saturday – Seniors

1st Place

Runners up

Barra Chris Gilmore 4.095 Dave Perkins 3.920
Fingermark Josh Lyons 4.025 Rhys Parr 3.380
Grunter Richie Ahmat 2.175 John Burns 1.960
Mackeral Steve Cruise 6.185 Steve Cotterell 3.970
Queen Fish Modena Allan 3.635 Darren Lee 2.835
Coral Trout / Red Emperor / Nannygai Rod McLean 4.470 (Nannygai) Steve Cotterell 1.035(Coral Trout)
Salmon  Nicholas Brooks 4.040 Phil Aspinall 3.305
Tusker Rob Monaghan 4.860 Trevor Head 3.585
Trevally Prayong Thepchanthuek 5.850 Nina Pressley 1.535

Sunday – Seniors

Overall winners

1st Place

Runners up

Barra Rob Potter 4.830 Wayne Barnes 4.755
Fingermark Lorne Arndt 4.435 Josh Lyons 4.025
Grunter Richie Ahmat 2.175 Kate White 2.140
Mackeral Adam Thompson 10.320 Steve Cruse 6.185
Queenfish Dan Coulter 4.765 Lee Shepherd 4.385
Coral Trout / Red Emperor / Nannygai Rod McLean 4.470 (Nannygai) Narelle Mobbs 2.790(Coral Trout)
Salmon Darryl Livermore 4.050 Nicholas Brooks 4.040
Tusker Rob Monaghan 4.860 Rob Monaghan 4.795
Trevally Prayong Thepchanthuek 5.850 Melissa Buchholz 1.835
Junior Lure Casting 1st Place Runners up
Alec Milveskiy Tayne Street
1st Place Runners up
Senior Lure Casting Glenn Egan Darren Lee
Junior Castnet throwing 1st Place Alec Milveskiy
Senior Castnet throwing 1st Place Duane Singleton

Comments are closed.